Click Image for Gallery
Vishay, TCLT1003 DC Input Transistor Output Optocoupler, Surface Mount, 4-Pin SOP
Product Details
Product Details
Optocoupler, Transistor Output, TCLT Series, Vishay Semiconductor
Approvals
UL, CSA, VDE
UL, CSA, VDE
Optocouplers, Vishay Semiconductor
SpecificationsAttribute Value Mounting Type Surface Mount Output Device Transistor Maximum Forward Voltage 1.6V Number of Channels 1 Number of Pins 4 Package Type SOP Input Current Type DC Typical Rise Time 3µs Maximum Input Current 60 mA Isolation Voltage 5000 V ac Maximum Current Transfer Ratio 200% Minimum Current Transfer Ratio 100 % Typical Fall Time 4.7µs
| Attribute | Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Device | Transistor |
| Maximum Forward Voltage | 1.6V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Pins | 4 |
| Package Type | SOP |
| Input Current Type | DC |
| Typical Rise Time | 3µs |
| Maximum Input Current | 60 mA |
| Isolation Voltage | 5000 V ac |
| Maximum Current Transfer Ratio | 200% |
| Minimum Current Transfer Ratio | 100 % |
| Typical Fall Time | 4.7µs |






















