Online Vibrasyon Durum İzleme ve Makina Koruma

Titreşim İzleme - Arızayı erken bir aşamada tespit ederek ortaya çıkabilecek hasarları ve oluşan maliyetleri önleyin..


Neden titreşim izleme?
Her makina çalışırken titreşim üretir. Bu titreşimler örneğin balans bozukluğu, yanlış hizalama veya rezonanslardan kaynaklanır. Salınım genliğindeki bir artışın makina durumu üzerinde olumsuz bir etkisi bulunur ve makina ömrünü kısaltır.


Sonuç: beklenmedik arızalar ve daha kısa ömür.


Çözüm:
Genel titreşim hızı, tüm makinanın durumunu değerlendirmek için endüstri standartlarında kullanılır. ISO10816 makinaları, ISO14694 ise fanları kategorize eder ve titreşimlerin yol açtığı zorlanmalar için sınır değerleri tavsiye eder.
Sensörlerimiz, makina titreşimi için izin verilen derecenin aşılıp aşılmadığını izler. Hasar erken bir aşamada tespit edilirse, etkilenen bileşenler değiştirilebilir ve dolaylı hasarlar önlenebilir.


Titreşim hızını denetlemek..

Titreşim sensörü, makina ve tesislerin genel titreşim durumunu çevrimiçi olarak ISO10816’ ya uygun şekilde izler. Sensör, dönmeyen bir bileşen yüzeyindeki rms titreşim hızını ölçer ve makina titreşimleri çok yüksekse bir alarm tetikler.


Balans bozukluğunu ve darbeleri zamanında tespit eder..

Makina titreşimleri balans bozukluğu, yanlış hizalama veya rulman hasarları gibi sebeplerden dolayı izin verilen eşiği hızlıca aşabilir.


Sonuç: beklenmeyen arızalar ve daha kısa ömür. VN sensörüyle titreşimler ve darbeler sürekli olarak tespit edilir, gösterilir ve belgelenir.Durum izleme - Kullanılabilirliği artırın, bakım maliyetlerini düşürün, kaliteyi güvence altına alın.


Neden durum denetimi?
Durum tabanlı denetim, ortaya çıkan makina hasarının erken tespit edilmesini sağlar. Bu sayede bakım planlanabilir ve önemli bileşenlerin kalan ömrü ideal şekilde kullanılabilir. Iskartaya ayrılan parçaları önlemek için, kaliteyi etkileyebilecek titreşimler otomatik olarak tespit edilebilir. Üretim değişkenlerini (çalışma saati, üretim saati, iyi/kötü parçalar, ıskarta oranı, vb.) ve bileşenlerin ömrünü etkileyen faktörleri (darbe, artan genliklere maruz kalma süresi, sıcaklık, güç, dönel hız, vb.) belirlemek için sayaçlar kullanılabilir.


Çözüm.
Online Vibrasyon Analizörlerimiz sadece titreşim verisini toplayan bir titreşim izleyici değildir. Ayrıca sinyal analizi yapar ve makinanın durumunu doğrudan makina üzerinde teşhis eder. Makina durumu yerel olarak belirlenir ve kontrolöre / proses kontrol seviyesine alarmlar üzerinden veya durum değerleri olarak aktarılır. Ayrıca, ünite tüm teşhis özelliklerinin trend geçmişini kaydetmek için yerleşik bir belleğe sahiptir.


Karıştırma takımında titreşim teşhisi..

Kritik makinalardaki plansız duruşlar büyük maliyetlere neden olur. Tesisin tamamındaki sürekli durum denetimi, öngörüyle hareket etmeyi ve süreci optimize etmeyi mümkün kılar.


Makina koruması ve uzaktan bakım..

Rüzgar jeneratörü dişli kutularının veya su şebekesi pompalarının aşınma ve zorlanma açısından izlenmesi, operatörün etkili bakım çalışmalarını organize etmesini sağlar. Alarm çıkışları; sistemi korumasını, uzaktan bakımın tetiklenmesini ve hedefli analizlerin yapılmasını sağlar.


Makinaların durum denetimi için diğer sistemler:

Yağ kalitesinin ölçülmesine yönelik sistemler, çevrimiçi durum denetimi çözümlerini tamamlar, ayrıca konfigürasyon, görselleştirme ve veri kaydı için yazılım araçları sunar.Makina koruma ve proses izleme - Iskarta miktarını ve dolaylı hasarları azaltın 


Neden makina koruması ve proses izleme?
Hatalı ayarlar ve proses parametreleri veya yanlış takımlar, bileşenlerin takım miline çarpmasına, milin fazla zorlanmasına (artan aşınma) veya kötü kaliteye yol açabilir. Bu yüksek ek maliyet, kullanım ömrünün kısalmasına ve ıskartalar oluşmasına neden olur.


Çözüm: Farklı titreşim özelliklerinin sabit olarak ölçülmesi ve değerlendirilmesi, takım milinin ideal şekilde izlenmesini ve tanılanmasını sağlar. Güçteki dinamik artışa bağlı olarak, çarpışma durumları zamanında tespit edilir ve görüntülenir. Anahtarlama çıkışı, ortaya çıkan hasarı en aza indirmek, hatta önlemek için bir milisaniyede meydana gelen çarpmalara tepki verebilir. Titreşim izlemenin alan hattı arayüzü üzerinden makina kontrolüne entegrasyonu, değerlendirme ünitesinin (alarm eşiklerinin ayarlanması, işleme sırasında değerlendirilemeyen karakteristik değerlerin bastırılması, örn. mil yatağı) makinanın mevcut çalışma durumuna ideal şekilde ayarlanmasını sağlar.


Anormal titreşimleri belirleyin.

Analiz için sinyalleri ölçebilme kabiliyetindeki 100mV/g ve mikromekanik (MEMS) ivme sensörü milin gövdesine vidalanır ve titreşim davranışındaki en küçük değişmeleri bile belirler.


Sensör, en hızlı hareketlere ve yüksek kuvvetlere bile sorunsuz bir şekilde dayanır.


Makina takımlarını dolaylı hasarlara karşı koruyun.

Kör delme makinalarınden veya talaş sıkışmasından kaynaklanan kesme kuvveti değişiklikleri, değişen titreşim özellikleri temelinde belirlenir.


Örn. bir uyarı ve kapanma eşiği gibi her takıma özel tolerans sınırları atanabilir. İş parçasının zarar görmesi güvenilir şekilde önlenir.