ON Semiconductor 74AC541SCOctal-ChannelBuffer & Line Driver, 3-State, 20-Pin SOIC W
Product Details
74AC Family, Fairchild Semiconductor
Advanced CMOS Logic
Operating Voltage: 1.5 to 5.5 and 2 to 6
Compatibility: Input CMOS, Output CMOS
Advanced CMOS Logic
Operating Voltage: 1.5 to 5.5 and 2 to 6
Compatibility: Input CMOS, Output CMOS
74AC Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family AC Logic Function Buffer, Line Driver Number of Channels per Chip 8 Input Type Single Ended Output Type 3 State Polarity Non-Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC W Pin Count 20 Maximum High Level Output Current -24mA Maximum Low Level Output Current 24mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 8 ns @ 3.3 V Dimensions 13 x 7.6 x 2.35mm Height 2.35mm Maximum Operating Supply Voltage 6 V Minimum Operating Supply Voltage 2 V Length 13mm Propagation Delay Test Condition 50pF Minimum Operating Temperature -40 °C Maximum Operating Temperature +85 °C Width 7.6mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | AC |
| Logic Function | Buffer, Line Driver |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Input Type | Single Ended |
| Output Type | 3 State |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC W |
| Pin Count | 20 |
| Maximum High Level Output Current | -24mA |
| Maximum Low Level Output Current | 24mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 8 ns @ 3.3 V |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.35mm |
| Height | 2.35mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Length | 13mm |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Width | 7.6mm |






















