ON Semiconductor 74ACT139SCX, Dual, Decoder, Demultiplexer, 1-of-4, Inverting, 4.5 → 5.5 V, 16-Pin SOIC
Product Details
74ACT Family, Fairchild Semiconductor
Advanced CMOS Logic
Operating Voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output CMOS
Advanced CMOS Logic
Operating Voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output CMOS
74ACT Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family ACT Logic Function Decoder, Demultiplexer Demultiplexing Capability 1-of-4 Number of Elements per Chip 2 Number of Input Enables per Element 1 Polarity Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Pin Count 16 Dimensions 10 x 4 x 1.5mm Height 1.5mm Length 10mm Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V Width 4mm Minimum Operating Supply Voltage 4.5 V Maximum Operating Temperature +85 °C Minimum Operating Temperature -40 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | ACT |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Demultiplexing Capability | 1-of-4 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Polarity | Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.5mm |
| Height | 1.5mm |
| Length | 10mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Width | 4mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |






















