Nexperia 74HCT08PW,112, Quad 2-Input AND Logic Gate, 14-Pin TSSOP
Product Details
74HCT Family Logic Gates, Nexperia
High-Speed CMOS Logic
Operating Voltage 4.5 to 5.5 V
Compatibility: Input TTL, Output CMOS
High-Speed CMOS Logic
Operating Voltage 4.5 to 5.5 V
Compatibility: Input TTL, Output CMOS
74HCT Family
SpecificationsAttribute Value Logic Function AND Mounting Type Surface Mount Number of Elements 4 Number of Inputs per Gate 2 Package Type TSSOP Pin Count 14 Logic Family HCT Input Type TTL Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V Maximum High Level Output Current -4mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 36ns Minimum Operating Supply Voltage 4.5 V Maximum Low Level Output Current 4mA Minimum Operating Temperature -40 °C Width 4.5mm Output Type Voltage Height 0.95mm Maximum Operating Temperature +125 °C Propagation Delay Test Condition 50pF Length 5.1mm Dimensions 5.1 x 4.5 x 0.95mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | HCT |
| Input Type | TTL |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -4mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 36ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 4mA |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Width | 4.5mm |
| Output Type | Voltage |
| Height | 0.95mm |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Length | 5.1mm |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95mm |






















