DiodesZetex 74HCT08S14-13, Quad 2-Input AND Schmitt Trigger Logic Gate, 14-Pin SOIC
Product Details
74HCT Family, DiodesZetex
The 74HCT are a high-speed series of CMOS devices from DiodesZetex. Suitable for general purpose, the logic ICs are pin compatible with low power Schottky (LSTTL). They also benefit from low power consumption. The variety of types available include standard logic gates, hex inverters, buffers, Schmitt trigger inverters and counters & shift registers.
Supply Voltage Range: 4.5V to 5.5V
Sinks or Sources 4mA at VCC: 4.5V
CMOS Low Power Consumption
Schmitt Trigger Action at All Inputs
ESD Protection Exceeds JESD 22 - 200V Machine Model (A115-A)- 2000V Human Body Model (A114-A) - Exceeds 1000V Charged Device Model (C101C)
The 74HCT are a high-speed series of CMOS devices from DiodesZetex. Suitable for general purpose, the logic ICs are pin compatible with low power Schottky (LSTTL). They also benefit from low power consumption. The variety of types available include standard logic gates, hex inverters, buffers, Schmitt trigger inverters and counters & shift registers.
Supply Voltage Range: 4.5V to 5.5V
Sinks or Sources 4mA at VCC: 4.5V
CMOS Low Power Consumption
Schmitt Trigger Action at All Inputs
ESD Protection Exceeds JESD 22 - 200V Machine Model (A115-A)- 2000V Human Body Model (A114-A) - Exceeds 1000V Charged Device Model (C101C)
74HCT Family
SpecificationsAttribute Value Logic Function AND Mounting Type Surface Mount Number of Elements 4 Number of Inputs per Gate 2 Schmitt Trigger Input Yes Package Type SOIC Pin Count 14 Logic Family HCT Input Type Schmitt Trigger Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V Maximum High Level Output Current -4mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 36 ns @ 50 pF Minimum Operating Supply Voltage 4.5 V Maximum Low Level Output Current 4mA Output Type Push-Pull Maximum Operating Temperature +125 °C Minimum Operating Temperature -40 °C Width 3.99mm Height 1.48mm Propagation Delay Test Condition 50pF Dimensions 8.74 x 3.99 x 1.48mm Length 8.74mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | HCT |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -4mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 36 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 4mA |
| Output Type | Push-Pull |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Width | 3.99mm |
| Height | 1.48mm |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Dimensions | 8.74 x 3.99 x 1.48mm |
| Length | 8.74mm |






















