ON Semiconductor 74LCX245MTC, Bus Transceiver, 8-Bit Non-Inverting LVCMOS, 2 → 3.6 V, 20-Pin TSSOP
Product Details
74LCX Family, Fairchild Semiconductor
Advanced High-Speed (low-voltage) CMOS Logic
Operating Voltage Range: 2.0 to 3.6V
5V tolerant inputs & outputs
Advanced High-Speed (low-voltage) CMOS Logic
Operating Voltage Range: 2.0 to 3.6V
5V tolerant inputs & outputs
74LCX Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family LCX Logic Function Bus Transceiver Number of Elements per Chip 1 Number of Channels per Chip 8 Polarity Non-Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type TSSOP Pin Count 20 Input Level LVTTL, TTL Output Level LVCMOS Maximum High Level Output Current -24mA Maximum Low Level Output Current 24mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 8 ns @ 2.7 V Propagation Delay Test Condition 50pF Minimum Operating Temperature -40 °C Height 0.9mm Maximum Operating Temperature +85 °C Length 6.5mm Dimensions 6.5 x 4.4 x 0.9mm Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V Width 4.4mm Minimum Operating Supply Voltage 2 V
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | LCX |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 20 |
| Input Level | LVTTL, TTL |
| Output Level | LVCMOS |
| Maximum High Level Output Current | -24mA |
| Maximum Low Level Output Current | 24mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 8 ns @ 2.7 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 0.9mm |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Length | 6.5mm |
| Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Width | 4.4mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |






















