Nexperia 74LVC245AD,118, Bus Transceiver, 18-Bit Non-Inverting CMOS, TTL, 1.2 → 3.6 V, 20-Pin SOIC
Product Details
74LVC Family Bus Transceivers, Nexperia
Low-Voltage CMOS logic
Single gate package
Operating Voltage: 1.65 to 5.5 V
Compatibility: Input LVTTL/TTL, Output LVCMOS
Low-Voltage CMOS logic
Single gate package
Operating Voltage: 1.65 to 5.5 V
Compatibility: Input LVTTL/TTL, Output LVCMOS
74LVC Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family 74LVC Logic Function Bus Transceiver Number of Elements per Chip 18 Number of Channels per Chip 18 Polarity Non-Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type SO Pin Count 20 Output Level CMOS, TTL Maximum High Level Output Current -24mA Maximum Low Level Output Current 24mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 16.9 ns @ 30 pF Width 7.6mm Minimum Operating Supply Voltage 1.2 V Minimum Operating Temperature -40 °C Height 2.45mm Maximum Operating Temperature +125 °C Propagation Delay Test Condition 30pF Length 13mm Dimensions 13 x 7.6 x 2.45mm Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | 74LVC |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Elements per Chip | 18 |
| Number of Channels per Chip | 18 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SO |
| Pin Count | 20 |
| Output Level | CMOS, TTL |
| Maximum High Level Output Current | -24mA |
| Maximum Low Level Output Current | 24mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 16.9 ns @ 30 pF |
| Width | 7.6mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.45mm |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 30pF |
| Length | 13mm |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |






















