Nexperia 74LVC245APW,112, Bus Transceiver, 8-Bit Non-Inverting LVTTL, 20-Pin TSSOP
Product Details
74LVC Family Bus Transceivers, Nexperia
Low-Voltage CMOS logic
Single gate package
Operating Voltage: 1.65 to 5.5 V
Compatibility: Input LVTTL/TTL, Output LVCMOS
Low-Voltage CMOS logic
Single gate package
Operating Voltage: 1.65 to 5.5 V
Compatibility: Input LVTTL/TTL, Output LVCMOS
74LVC Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family LVC Logic Function Bus Transceiver Number of Elements per Chip 1 Number of Channels per Chip 8 Polarity Non-Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type TSSOP Pin Count 20 Input Level LVTTL Output Level LVTTL Maximum High Level Output Current -24mA Maximum Low Level Output Current 24mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 17 ns @ 1.2 V Width 4.5mm Minimum Operating Supply Voltage 1.2 V Minimum Operating Temperature -40 °C Height 0.95mm Maximum Operating Temperature +125 °C Propagation Delay Test Condition 50pF Length 6.6mm Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V Dimensions 6.6 x 4.5 x 0.95mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | LVC |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 20 |
| Input Level | LVTTL |
| Output Level | LVTTL |
| Maximum High Level Output Current | -24mA |
| Maximum Low Level Output Current | 24mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 17 ns @ 1.2 V |
| Width | 4.5mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 0.95mm |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Length | 6.6mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95mm |






















