Nexperia 74LVC574AD,112Octal D Type Flip Flop IC, 3-State, 20-Pin SOIC
Product Details
74LVC Family Flip-Flops & Latches, Nexperia
Low-Voltage CMOS logic
Single gate package
Operating Voltage: 1.65 to 5.5 V
Compatibility: Input LVTTL/TTL, Output LVCMOS
Low-Voltage CMOS logic
Single gate package
Operating Voltage: 1.65 to 5.5 V
Compatibility: Input LVTTL/TTL, Output LVCMOS
74LVC Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family LVC Logic Function D Type Input Type Single Ended Output Type 3 State Output Signal Type Single Ended Triggering Type Positive Edge Polarity Non-Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Pin Count 20 Number of Elements per Chip 8 Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 3.6 ns @ 2.7 V Dimensions 13 x 7.6 x 2.45mm Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V Width 7.6mm Propagation Delay Test Condition 50pF Minimum Operating Temperature -40 °C Maximum Operating Temperature +125 °C Height 2.45mm Minimum Operating Supply Voltage 1.2 V Length 13mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | LVC |
| Logic Function | D Type |
| Input Type | Single Ended |
| Output Type | 3 State |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 20 |
| Number of Elements per Chip | 8 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 3.6 ns @ 2.7 V |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Width | 7.6mm |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Height | 2.45mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Length | 13mm |






















