Wurth Elektronik 39μF 20V dc Aluminium Polymer Capacitor, Surface Mount 7.7 (Dia.) x 6.15mm +105°C 7.7mm 2.1mm
Product Details
Wurth Elektronik SMD Aluminium Polymer Capacitor - WCAP-PSLP series
Aluminium Polymer capacitors contain solid conductive polymer instead of wet electrolytic,thus the benefits are:
High permissible ripple current due to lower ESR at high frequency range
Higher long term stability and expected life
No dry out phenomenon due to solid conductive polymer
WCAP-PSLP are low profile SMD polymer electrolytic capacitors Series
Load life of 2000h @ +105°C
Operating temperature: -55°C to +105°C
Reflow soldering is recommended
SpecificationsAttribute Value Capacitance 39 µF Voltage 20 V dc Mounting Type Surface Mount Dimensions 7.7 (Dia.) x 6.15mm Height 6.15mm Maximum Operating Temperature +105°C Minimum Operating Temperature -55°C Lead Pitch 2.1mm Series WCAP-PSLP Construction Cylindrical Lifetime 2000h Diameter 7.7mm Equivalent Series Resistance 25mΩ Ripple Current 2.67A Leakage Current 600 μA Tolerance ±20% Tolerance Minus -20% Technology Polymer Tolerance Plus +20% Dielectric Material Family Aluminium Dissipation Factor 8 Terminal Type V-Chip
Aluminium Polymer capacitors contain solid conductive polymer instead of wet electrolytic,thus the benefits are:
High permissible ripple current due to lower ESR at high frequency range
Higher long term stability and expected life
No dry out phenomenon due to solid conductive polymer
WCAP-PSLP are low profile SMD polymer electrolytic capacitors Series
Load life of 2000h @ +105°C
Operating temperature: -55°C to +105°C
Reflow soldering is recommended
| Attribute | Value |
|---|---|
| Capacitance | 39 µF |
| Voltage | 20 V dc |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 7.7 (Dia.) x 6.15mm |
| Height | 6.15mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Lead Pitch | 2.1mm |
| Series | WCAP-PSLP |
| Construction | Cylindrical |
| Lifetime | 2000h |
| Diameter | 7.7mm |
| Equivalent Series Resistance | 25mΩ |
| Ripple Current | 2.67A |
| Leakage Current | 600 μA |
| Tolerance | ±20% |
| Tolerance Minus | -20% |
| Technology | Polymer |
| Tolerance Plus | +20% |
| Dielectric Material Family | Aluminium |
| Dissipation Factor | 8 |
| Terminal Type | V-Chip |






















