AD8592ARMZ-REEL Analog Devices, CMOS, Op Amp, RRIO, 3MHz 10 kHz, 2.5 → 6 V, 10-Pin MSOP
Product Details
High Current Operational Amplifiers, Analog Devices
A wide range of high current and high power operational amplifiers from Analog Devices. These op-amps are capable of driving low impedance loads and many can be operated from higher voltage supply rails than general purpose devices. Typical applications include power FET drivers, headphone amplifiers, ultrasound and piezo drivers, ASIC input or output amplifiers, waveform generation, automated test equipment (ATE) and instrumentation.
A wide range of high current and high power operational amplifiers from Analog Devices. These op-amps are capable of driving low impedance loads and many can be operated from higher voltage supply rails than general purpose devices. Typical applications include power FET drivers, headphone amplifiers, ultrasound and piezo drivers, ASIC input or output amplifiers, waveform generation, automated test equipment (ATE) and instrumentation.
Operational Amplifiers, Analog Devices
SpecificationsAttribute Value Amplifier Type CMOS Mounting Type Surface Mount Package Type MSOP Power Supply Type Single Number of Channels per Chip 2 Pin Count 10 Typical Single Supply Voltage 2.5 → 6 V Typical Gain Bandwidth Product 3MHz Typical Slew Rate 5V/µs Maximum Operating Frequency 10 kHz Minimum Operating Temperature -40 °C Maximum Operating Temperature +85 °C Typical Input Voltage Noise Density 45nV/√Hz Typical Voltage Gain 89.5 dB Width 3.1mm Rail to Rail Rail to Rail Input/Output Height 0.95mm Dimensions 3.1 x 3.1 x 0.95mm Length 3.1mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Amplifier Type | CMOS |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | MSOP |
| Power Supply Type | Single |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Pin Count | 10 |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5 → 6 V |
| Typical Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Typical Slew Rate | 5V/µs |
| Maximum Operating Frequency | 10 kHz |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Typical Input Voltage Noise Density | 45nV/√Hz |
| Typical Voltage Gain | 89.5 dB |
| Width | 3.1mm |
| Rail to Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Height | 0.95mm |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95mm |
| Length | 3.1mm |






















