Click Image for Gallery
Product Details
RS-232 Line Drivers and Receivers, Analog Devices
RS-232 Line Drivers and Receivers
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Transmitters | 2 |
| Package Type | SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 16 |
| Number of Receivers | 2 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Data Rate | 230kbps |
| Interface Standards | RS-232 |
| Transmitter Signal Type | Single Ended |
| Receiver Signal Type | Single Ended |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Number of Receivers per Line | 1 |
| Width | 4mm |
| Height | 1.5mm |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.5mm |
| Length | 10mm |
| Number of Drivers per Line | 1 |
| Power Supply Type | Single |





















