Click Image for Gallery
Texas Instruments AM26LV32EIPWR, Quad-RX Quad Line Receiver, EIA/TIA-422-B, 3.3 V, 16-Pin TSSOP
Product Details
Product Details
RS-422 Line Receivers, Texas Instruments
RS-422 Line Drivers and Receivers
SpecificationsAttribute Value Number of Receivers 4 Data Rate 32Mbps Receiver Signal Type Differential Power Supply Type Single Typical Single Supply Voltage 3.3 V Mounting Type Surface Mount Package Type TSSOP Pin Count 16 Interface Standards EIA/TIA-422-B Dimensions 5.1 x 4.5 x 1.05mm Length 5.1mm Width 4.5mm Maximum Operating Temperature +85 °C Height 1.05mm Minimum Operating Temperature -40 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Receivers | 4 |
| Data Rate | 32Mbps |
| Receiver Signal Type | Differential |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 16 |
| Interface Standards | EIA/TIA-422-B |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Height | 1.05mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |






















