Click Image for Gallery
AD708JNZ Analog Devices, Op Amp, 900kHz, 8-Pin PDIP


Product Details

Product Details
Precision Op Amps, Analog Devices
Operational Amplifiers, Analog Devices
SpecificationsAttribute Value Mounting Type Through Hole Package Type PDIP Power Supply Type Dual Number of Channels per Chip 2 Pin Count 8 Typical Gain Bandwidth Product 900kHz Typical Dual Supply Voltage ±12 V, ±15 V, ±5 V, ±9 V Typical Slew Rate 0.3V/µs Maximum Operating Temperature +70 °C Minimum Operating Temperature 0 °C Height 3.43mm Width 7.24mm Typical Voltage Gain 140 dB Dimensions 9.27 x 7.24 x 3.43mm Length 9.27mm Typical Input Voltage Noise Density 10.3nV/√Hz Rail to Rail No
| Attribute | Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | PDIP |
| Power Supply Type | Dual |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Pin Count | 8 |
| Typical Gain Bandwidth Product | 900kHz |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V, ±5 V, ±9 V |
| Typical Slew Rate | 0.3V/µs |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Height | 3.43mm |
| Width | 7.24mm |
| Typical Voltage Gain | 140 dB |
| Dimensions | 9.27 x 7.24 x 3.43mm |
| Length | 9.27mm |
| Typical Input Voltage Noise Density | 10.3nV/√Hz |
| Rail to Rail | No |






















