Click Image for Gallery
Analog Devices ADM1486ARZ, Line Transceiver, RS-422, RS-485, 5 V, 8-Pin SOIC
Product Details
Product Details
RS-485 Line Drivers and Receivers, Analog Devices
RS-485 Line Drivers and Receivers
SpecificationsAttribute Value Number of Transmitters 1 Package Type SOIC Mounting Type Surface Mount Pin Count 8 Number of Receivers 1 Typical Single Supply Voltage 5 V Data Rate 30Mbps Number of Transceivers 1 Interface Standards RS-422, RS-485 Transmitter Signal Type Differential Receiver Signal Type Differential Minimum Operating Temperature -40 °C Maximum Operating Temperature +85 °C Height 1.5mm Length 5mm Dimensions 5 x 4 x 1.5mm Power Supply Type Single Number of Drivers per Line 50 Number of Receivers per Line 50 Width 4mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Transmitters | 1 |
| Package Type | SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Number of Receivers | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Data Rate | 30Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Interface Standards | RS-422, RS-485 |
| Transmitter Signal Type | Differential |
| Receiver Signal Type | Differential |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5mm |
| Power Supply Type | Single |
| Number of Drivers per Line | 50 |
| Number of Receivers per Line | 50 |
| Width | 4mm |






















