Analog Devices REF192FSZ, Fixed Series Voltage Reference 2.5V, ±0.08 % 8-Pin, SOIC
Product Details
Voltage Reference, 2.5V, Analog Devices
Voltage References, Analog Devices
Precison Fixed and Adjustable Voltage Reference ICs utilsing series, shunt or series/shunt topologies and available in both through-hole and surface mount packages. Voltage References are available with initial accuracies of ±0.02 to ±2%.
SpecificationsAttribute Value Nominal Voltage 2.5V Package Type SOIC Reference Type Fixed Initial Accuracy ±0.08 % Mounting Type Surface Mount Topology Series Maximum Output Current 30mA Maximum Input Voltage 18 V Minimum Output Voltage 2.495 V Maximum Output Voltage 2.505 V Pin Count 8 Line Regulation 8 ppm/V Load Regulation 15 ppm/mA Dimensions 5 x 4 x 1.5mm Length 5mm Height 1.5mm Minimum Operating Temperature -40 °C Maximum Operating Temperature +85 °C Width 4mm
Precison Fixed and Adjustable Voltage Reference ICs utilsing series, shunt or series/shunt topologies and available in both through-hole and surface mount packages. Voltage References are available with initial accuracies of ±0.02 to ±2%.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Nominal Voltage | 2.5V |
| Package Type | SOIC |
| Reference Type | Fixed |
| Initial Accuracy | ±0.08 % |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Topology | Series |
| Maximum Output Current | 30mA |
| Maximum Input Voltage | 18 V |
| Minimum Output Voltage | 2.495 V |
| Maximum Output Voltage | 2.505 V |
| Pin Count | 8 |
| Line Regulation | 8 ppm/V |
| Load Regulation | 15 ppm/mA |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Height | 1.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Width | 4mm |






















