Analog Devices REF195GSZ, Fixed Series Voltage Reference 5V, ±0.04 % 8-Pin, SOIC
Product Details
Voltage Reference, 5V, Analog Devices
Voltage References, Analog Devices
Precison Fixed and Adjustable Voltage Reference ICs utilsing series, shunt or series/shunt topologies and available in both through-hole and surface mount packages. Voltage References are available with initial accuracies of ±0.02 to ±2%.
SpecificationsAttribute Value Nominal Voltage 5V Package Type SOIC Reference Type Fixed Initial Accuracy ±0.04 % Mounting Type Surface Mount Topology Series Maximum Output Current 30mA Maximum Input Voltage 18 V Minimum Output Voltage 4.99 V Maximum Output Voltage 5.01 V Pin Count 8 Line Regulation 8 ppm/V Load Regulation 8 ppm/mA Dimensions 5 x 4 x 1.5mm Length 5mm Maximum Operating Temperature +85 °C Minimum Operating Temperature -40 °C Height 1.5mm Width 4mm
Precison Fixed and Adjustable Voltage Reference ICs utilsing series, shunt or series/shunt topologies and available in both through-hole and surface mount packages. Voltage References are available with initial accuracies of ±0.02 to ±2%.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Nominal Voltage | 5V |
| Package Type | SOIC |
| Reference Type | Fixed |
| Initial Accuracy | ±0.04 % |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Topology | Series |
| Maximum Output Current | 30mA |
| Maximum Input Voltage | 18 V |
| Minimum Output Voltage | 4.99 V |
| Maximum Output Voltage | 5.01 V |
| Pin Count | 8 |
| Line Regulation | 8 ppm/V |
| Load Regulation | 8 ppm/mA |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.5mm |
| Width | 4mm |






















