ON Semi 70V 100mA, Diode, 3-Pin SOT-23 BAL99LT1G
Product Details
Small Signal Switching Diodes, ON Semiconductor
Standards
Products with S-prefixed Manufacturer Part Nos are AEC-Q101 automotive qualified.
SpecificationsAttribute Value Diode Configuration Single Maximum Continuous Forward Current 100mA Rectifier Type Switching Number of Elements per Chip 1 Peak Reverse Repetitive Voltage 70V Mounting Type Surface Mount Package Type SOT-23 Diode Type Silicon Junction Diode Technology Silicon Junction Pin Count 3 Maximum Forward Voltage Drop 1.25V Length 3.04mm Width 1.4mm Height 1.01mm Peak Reverse Recovery Time 6ns Minimum Operating Temperature -65 °C Dimensions 3.04 x 1.4 x 1.01mm Maximum Operating Temperature +150 °C
Products with S-prefixed Manufacturer Part Nos are AEC-Q101 automotive qualified.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diode Configuration | Single |
| Maximum Continuous Forward Current | 100mA |
| Rectifier Type | Switching |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 70V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-23 |
| Diode Type | Silicon Junction |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.25V |
| Length | 3.04mm |
| Width | 1.4mm |
| Height | 1.01mm |
| Peak Reverse Recovery Time | 6ns |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Dimensions | 3.04 x 1.4 x 1.01mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |






















