Nexperia 100V 250mA, Quad Diode, 6-Pin SOT-363 BAV70S,115
Product Details
Small Signal Switching Diodes, Nexperia
Features
Supports customised high density circuit designs
Low-leakage and high-voltage types available
High switching speeds
Low capacitance
Supports customised high density circuit designs
Low-leakage and high-voltage types available
High switching speeds
Low capacitance
Diodes and Rectifiers, Nexperia
SpecificationsAttribute Value Diode Configuration 2x Common Cathode Pair Maximum Continuous Forward Current 250mA Rectifier Type Switching Number of Elements per Chip 4 Peak Reverse Repetitive Voltage 100V Mounting Type Surface Mount Package Type SOT-363 (SC-88) Diode Technology Silicon Junction Diode Type Silicon Junction Pin Count 6 Maximum Forward Voltage Drop 1.25V Length 2.2mm Width 1.35mm Height 1mm Peak Reverse Recovery Time 4ns Maximum Operating Temperature +150 °C Peak Reverse Current 500nA Dimensions 1 x 2.2 x 1.35mm Peak Non-Repetitive Forward Surge Current 4A Minimum Operating Temperature -65 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diode Configuration | 2x Common Cathode Pair |
| Maximum Continuous Forward Current | 250mA |
| Rectifier Type | Switching |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 100V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-363 (SC-88) |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Diode Type | Silicon Junction |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.25V |
| Length | 2.2mm |
| Width | 1.35mm |
| Height | 1mm |
| Peak Reverse Recovery Time | 4ns |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Peak Reverse Current | 500nA |
| Dimensions | 1 x 2.2 x 1.35mm |
| Peak Non-Repetitive Forward Surge Current | 4A |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |






















