Nexperia BC847BPN,115 Dual NPN + PNP Transistor, 100 mA, 45 V, 6-Pin UMT
Product Details
Dual NPN/PNP Transistors, Nexperia

Meeting the design challenges of the future. A bountiful selection of double transistors ensures you can pick the best device for your design. For today’s increasingly efficient systems – where both power and space are at a premium – we offer SMD packages includes our ultra small leadless housing SOT883.
Ultra small 1006 sized SOT883 (SC-101) leadless package
Broad choice of SMD and leaded package options
Wide range of double and single functions
More than 300 different products
Key applications
General purpose switching and amplification
NPN/PNP general-purpose transistor pair in a very small SOT363 (SC-88) Surface-Mounted Device (SMD) plastic package.
Low collector capacitance
Low collector-emitter saturation voltage
Closely matched current gain
Reduces number of components and board space
No mutual interference between the transistors
Target applications
General-purpose switching and amplification

Meeting the design challenges of the future. A bountiful selection of double transistors ensures you can pick the best device for your design. For today’s increasingly efficient systems – where both power and space are at a premium – we offer SMD packages includes our ultra small leadless housing SOT883.
Ultra small 1006 sized SOT883 (SC-101) leadless package
Broad choice of SMD and leaded package options
Wide range of double and single functions
More than 300 different products
Key applications
General purpose switching and amplification
NPN/PNP general-purpose transistor pair in a very small SOT363 (SC-88) Surface-Mounted Device (SMD) plastic package.
Low collector capacitance
Low collector-emitter saturation voltage
Closely matched current gain
Reduces number of components and board space
No mutual interference between the transistors
Target applications
General-purpose switching and amplification
Bipolar Transistors, Nexperia
SpecificationsAttribute Value Transistor Type NPN + PNP Maximum DC Collector Current 100 mA Maximum Collector Emitter Voltage 45 V Package Type UMT Mounting Type Surface Mount Maximum Power Dissipation 200 mW Minimum DC Current Gain 200 Transistor Configuration Isolated Maximum Collector Base Voltage 50 V Maximum Emitter Base Voltage 5 V Maximum Operating Frequency 100 MHz Pin Count 6 Number of Elements per Chip 2 Length 2.2mm Maximum Collector Emitter Saturation Voltage 0.3 V Dimensions 1 x 2.2 x 1.35mm Width 1.35mm Maximum Base Emitter Saturation Voltage 0.755 V Minimum Operating Temperature -65 °C Height 1mm Maximum Operating Temperature +150 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Transistor Type | NPN + PNP |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 45 V |
| Package Type | UMT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Minimum DC Current Gain | 200 |
| Transistor Configuration | Isolated |
| Maximum Collector Base Voltage | 50 V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Pin Count | 6 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Length | 2.2mm |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.3 V |
| Dimensions | 1 x 2.2 x 1.35mm |
| Width | 1.35mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 0.755 V |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Height | 1mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |






















