Click Image for Gallery
Infineon BCV47E6327HTSA1 NPN Darlington Pair, 500 mA 60 V HFE:2000, 3-Pin SOT-23
Product Details
Product Details
Darlington Transistors, Infineon
Bipolar Transistors, Infineon
SpecificationsAttribute Value Transistor Type NPN Maximum Continuous Collector Current 500 mA Maximum Collector Emitter Voltage 60 V Maximum Emitter Base Voltage 10 V Package Type SOT-23 Mounting Type Surface Mount Pin Count 3 Transistor Configuration Single Number of Elements per Chip 1 Minimum DC Current Gain 2000 Maximum Base Emitter Saturation Voltage 1.5 V Maximum Collector Base Voltage 80 V Maximum Collector Emitter Saturation Voltage 1 V Maximum Collector Cut-off Current 0.0001mA Dimensions 2.9 x 1.3 x 1mm Width 1.3mm Length 2.9mm Height 1mm Maximum Operating Temperature +150 °C Minimum Operating Temperature -65 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Continuous Collector Current | 500 mA |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 60 V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 10 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Minimum DC Current Gain | 2000 |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.5 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 80 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Maximum Collector Cut-off Current | 0.0001mA |
| Dimensions | 2.9 x 1.3 x 1mm |
| Width | 1.3mm |
| Length | 2.9mm |
| Height | 1mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |






















