Click Image for Gallery
Nexperia Dual, 51V Zener Diode, Common Anode 2% 300 W SMT 3-Pin SOT-323
Product Details
Product Details
Zener Diodes 300mW, BZB84 Series, Nexperia
Zener Diodes, Nexperia
SpecificationsAttribute Value Nominal Zener Voltage 51V Diode Configuration Common Anode Mounting Type Surface Mount Number of Elements per Chip 2 Maximum Power Dissipation 300 W Package Type SOT-323 (SC-70) Zener Type General Purpose Zener Voltage Tolerance 2% Pin Count 3 Test Current 2mA Maximum Zener Impedance 180Ω Maximum Reverse Leakage Current 50nA Length 3mm Dimensions 3 x 1.4 x 1.1mm Minimum Operating Temperature -55 °C Width 1.4mm Typical Voltage Temperature Coefficient 46.6 → 57.2mV/K Height 1.1 (With Pin)mm Maximum Operating Temperature +150 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Nominal Zener Voltage | 51V |
| Diode Configuration | Common Anode |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Power Dissipation | 300 W |
| Package Type | SOT-323 (SC-70) |
| Zener Type | General Purpose |
| Zener Voltage Tolerance | 2% |
| Pin Count | 3 |
| Test Current | 2mA |
| Maximum Zener Impedance | 180Ω |
| Maximum Reverse Leakage Current | 50nA |
| Length | 3mm |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1.1mm |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Width | 1.4mm |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 46.6 → 57.2mV/K |
| Height | 1.1 (With Pin)mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |






















