Click Image for Gallery
Diodes Inc, 16V Zener Diode 6% 500 mW SMT 2-Pin SOD-123
Product Details
Product Details
Zener Diodes 500mW, BZT52 Series, Diodes Inc
500mW Zener Diodes
Surface Mount case: SOD-123
500mW Zener Diodes
Surface Mount case: SOD-123
Zener Diodes, Diodes Inc
SpecificationsAttribute Value Nominal Zener Voltage 16V Diode Configuration Single Mounting Type Surface Mount Number of Elements per Chip 1 Maximum Power Dissipation 500 mW Package Type SOD-123 Zener Type Voltage Regulator Zener Voltage Tolerance 6% Pin Count 2 Test Current 5mA Maximum Zener Impedance 40Ω Maximum Reverse Leakage Current 100nA Length 2.85mm Dimensions 2.85 x 1.7 x 1.35mm Minimum Operating Temperature -65 °C Typical Voltage Temperature Coefficient 12.2mV/°C Height 1.35mm Width 1.7mm Maximum Operating Temperature +150 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Nominal Zener Voltage | 16V |
| Diode Configuration | Single |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Package Type | SOD-123 |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Zener Voltage Tolerance | 6% |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 5mA |
| Maximum Zener Impedance | 40Ω |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100nA |
| Length | 2.85mm |
| Dimensions | 2.85 x 1.7 x 1.35mm |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 12.2mV/°C |
| Height | 1.35mm |
| Width | 1.7mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |






















