Click Image for Gallery
Diodes Inc, 2.7V Zener Diode 7% 500 mW SMT 2-Pin SOD-123
Product Details
Zener Diodes 500mW, BZT52 Series, Diodes Inc
500mW Zener Diodes
Surface Mount case: SOD-123
Zener Diodes, Diodes Inc
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Nominal Zener Voltage | 2.7V |
| Diode Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Package Type | SOD-123 |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Zener Voltage Tolerance | 7% |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 5mA |
| Maximum Zener Impedance | 100Ω |
| Maximum Reverse Leakage Current | 20µA |
| Length | 2.85mm |
| Dimensions | 2.85 x 1.7 x 1.35mm |
| Height | 1.35mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Width | 1.7mm |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | -1.75mV/°C |






















