Click Image for Gallery
Nexperia, 5.1V Zener Diode 1% 250 mW SMT 3-Pin SOT-23
Product Details
Product Details
Zener Diodes 250mW, BZX84 Series
Zener Diodes, Nexperia
SpecificationsAttribute Value Nominal Zener Voltage 5.1V Diode Configuration Single Number of Elements per Chip 1 Mounting Type Surface Mount Maximum Power Dissipation 250 mW Package Type SOT-23 (TO-236AB) Zener Type Voltage Regulator Zener Voltage Tolerance 1% Pin Count 3 Test Current 5mA Maximum Zener Impedance 60Ω Maximum Reverse Leakage Current 2µA Length 3mm Dimensions 3 x 1.4 x 1.1mm Maximum Operating Temperature +150 °C Width 1.4mm Height 1.1 (With Pin)mm Minimum Operating Temperature -65 °C Typical Voltage Temperature Coefficient -0.8mV/K
| Attribute | Value |
|---|---|
| Nominal Zener Voltage | 5.1V |
| Diode Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Package Type | SOT-23 (TO-236AB) |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Zener Voltage Tolerance | 1% |
| Pin Count | 3 |
| Test Current | 5mA |
| Maximum Zener Impedance | 60Ω |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2µA |
| Length | 3mm |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1.1mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Width | 1.4mm |
| Height | 1.1 (With Pin)mm |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | -0.8mV/K |






















