ON Semiconductor, 12V Zener Diode 5% 300 mW SMT 3-Pin SOT-23
Product Details
Zener Diodes 225mW, BZX84BxxxLT, BZX84CxxxLT Series, ON Semiconductor
Zener Voltage Tolerance of 2% (BZX84B) and approx. 5% (BZX84C)
Surface Mount case: SOT-23
Zener Voltage Tolerance of 2% (BZX84B) and approx. 5% (BZX84C)
Surface Mount case: SOT-23
Zener Diodes, ON Semiconductor
SpecificationsAttribute Value Diode Configuration Single Nominal Zener Voltage 12V Number of Elements per Chip 1 Mounting Type Surface Mount Maximum Power Dissipation 300 mW Package Type SOT-23 Zener Type Voltage Regulator Zener Voltage Tolerance 5% Pin Count 3 Test Current 5mA Maximum Zener Impedance 25Ω Maximum Reverse Leakage Current 100nA Length 2.9mm Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94mm Maximum Operating Temperature +150 °C Minimum Operating Temperature -65 °C Width 1.3mm Height 0.94mm Typical Voltage Temperature Coefficient 8mV/°C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diode Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 12V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Package Type | SOT-23 |
| Zener Type | Voltage Regulator |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Pin Count | 3 |
| Test Current | 5mA |
| Maximum Zener Impedance | 25Ω |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100nA |
| Length | 2.9mm |
| Dimensions | 2.9 x 1.3 x 0.94mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Width | 1.3mm |
| Height | 0.94mm |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 8mV/°C |






















