Texas Instruments CD4098BE, Dual Monostable Multivibrator, 16-Pin PDIP
Product Details
4000 Series Multivibrators & Timers, Texas Instruments
Texas Instruments range of Monstable/Astable Multivibrators and Programmable Timers from the 4000 Series CMOS Logic Family
Texas Instruments range of Monstable/Astable Multivibrators and Programmable Timers from the 4000 Series CMOS Logic Family
4000 CMOS Logic Family, Texas Instruments
CMOS Family devices
Wide operating voltage range: 3 to 18V
SpecificationsAttribute Value Logic Family 4000 Logic Function Monostable Multivibrator Number of Elements per Chip 2 Minimum Pulse Width 20 ns Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 500 ns @ 5 V Maximum Quiescent Current 0.02mA Mounting Type Through Hole Package Type PDIP Pin Count 16 Dimensions 19.3 x 6.35 x 4.57mm Height 4.57mm Length 19.3mm Width 6.35mm Minimum Operating Supply Voltage 3 V Maximum Operating Temperature +125 °C Minimum Operating Temperature -55 °C Maximum Operating Supply Voltage 18 V
CMOS Family devices
Wide operating voltage range: 3 to 18V
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Minimum Pulse Width | 20 ns |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 500 ns @ 5 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.02mA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57mm |
| Height | 4.57mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |






















