Texas Instruments CD4532BEE4, Priority Encoder, 8 to 3, 16-Pin PDIP
Product Details
4000 Series Encoders/Decoders, Multiplexers/Demultiplexers, Texas Instruments
Texas Instruments range of Encoders, Decoders, Multiplexers, Demultiplexers and Analogue Switches from the 4000 Series CMOS Logic Family.
Texas Instruments range of Encoders, Decoders, Multiplexers, Demultiplexers and Analogue Switches from the 4000 Series CMOS Logic Family.
4000 CMOS Logic Family, Texas Instruments
CMOS Family devices
Wide operating voltage range: 3 to 18V
SpecificationsAttribute Value Logic Family 4000 Logic Function Priority Cascading Capability Yes Number of Element Inputs 8 Number of Element Outputs 3 Mounting Type Through Hole Package Type PDIP Pin Count 16 Dimensions 19.3 x 6.35 x 4.57mm Height 4.57mm Length 19.3mm Maximum Operating Supply Voltage 18 V Width 6.35mm Minimum Operating Supply Voltage 3 V Maximum Operating Temperature +125 °C Minimum Operating Temperature -55 °C
CMOS Family devices
Wide operating voltage range: 3 to 18V
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | Priority |
| Cascading Capability | Yes |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Number of Element Outputs | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57mm |
| Height | 4.57mm |
| Length | 19.3mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Width | 6.35mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |






















