Texas Instruments CD74HC139M96, Dual, Decoder, Demultiplexer, 1-of-4, Inverting, 16-Pin SOIC
Product Details
74HC Family Decoders/Multiplexers, Texas Instruments
Texas Instruments range of Decoders, Multiplexers, Demultiplexers and Analogue Switches from the 74HC Family of CMOS Logic ICs. The 74HC Family use silicon gate CMOS technology to achieve operating speeds similar to the LSTTL family but with the low power consumption of standard CMOS integrated circuits.
High-Speed CMOS Logic
Operating Voltage: 2 to 6 V
Compatibility: Input CMOS, Output CMOS
Texas Instruments range of Decoders, Multiplexers, Demultiplexers and Analogue Switches from the 74HC Family of CMOS Logic ICs. The 74HC Family use silicon gate CMOS technology to achieve operating speeds similar to the LSTTL family but with the low power consumption of standard CMOS integrated circuits.
High-Speed CMOS Logic
Operating Voltage: 2 to 6 V
Compatibility: Input CMOS, Output CMOS
74HC Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family HC Logic Function Decoder, Demultiplexer Demultiplexing Capability 1-of-4 Number of Elements per Chip 2 Number of Input Enables per Element 1 Polarity Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Pin Count 16 Dimensions 9.9 x 3.91 x 1.58mm Height 1.58mm Length 9.9mm Maximum Operating Supply Voltage 6 V Minimum Operating Temperature -55 °C Width 3.91mm Maximum Operating Temperature +125 °C Minimum Operating Supply Voltage 2 V
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | HC |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Demultiplexing Capability | 1-of-4 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Polarity | Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58mm |
| Height | 1.58mm |
| Length | 9.9mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Width | 3.91mm |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |






















