Click Image for Gallery
Diodes Inc MMBT2222A-7-F NPN Transistor, 600 mA, 40 V, 3-Pin SOT-23
Product Details
Product Details
Small Signal NPN Transistors, Diodes Inc
Transistors, Diodes Inc
SpecificationsAttribute Value Transistor Type NPN Maximum DC Collector Current 600 mA Maximum Collector Emitter Voltage 40 V Package Type SOT-23 Mounting Type Surface Mount Maximum Power Dissipation 300 mW Minimum DC Current Gain 35 Transistor Configuration Single Maximum Collector Base Voltage 75 V Maximum Emitter Base Voltage 6 V Pin Count 3 Number of Elements per Chip 1 Maximum Base Emitter Saturation Voltage 2 V Dimensions 3 x 1.4 x 1.1mm Maximum Collector Emitter Saturation Voltage 1 V Width 1.4mm Length 3mm Maximum Operating Temperature +150 °C Height 1.1mm Minimum Operating Temperature -55 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Transistor Type | NPN |
| Maximum DC Collector Current | 600 mA |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 40 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Minimum DC Current Gain | 35 |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Collector Base Voltage | 75 V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Pin Count | 3 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 2 V |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1.1mm |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Width | 1.4mm |
| Length | 3mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Height | 1.1mm |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |






















