M Series Type A Electrolytic Capacitors
Panasonic M Series Type A electrolytic capacitors feature excellent endurance of 2000 hours at +85°C.
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Panasonic M Series Type A electrolytic capacitors are suitable for use in general purpose applications and in industrial instruments due to their high reliability.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage | 50 V dc |
| Mounting Type | Through Hole |
| Technology | Electrolytic |
| Dimensions | 6.3 (Dia.) x 11.2mm |
| Height | 11.2mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Diameter | 6.3mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Lifetime | 2000h |
| Series | M |
| Leakage Current | 3 μA |
| Tolerance | ±20% |
| Ripple Current | 130mA |





















