Panasonic 150μF 10V dc Aluminium Electrolytic Capacitor, Surface Mount 6.3 (Dia.) x 5.8mm +105°C 6.3mm
Product Details
FK Series reels
Offered in a full reel, the FK series of aluminium electrolytic capacitors from Panasonic are a miniaturised version of the FC series, featuring impedance values 40-60% less than the FC series. These electrolytic capacitors have a long life of up to 5000 hours and are AEC-Q200 qualified, making them suitable for automotive applications. Part numbers with an A* suffix are able to withstand high reflow temperatures for extended periods.
Dimensions (mm) Case Code A B Max I P W B 4.3 5.5 1.8 1 0.65 ±0.1 C 5.3 6.5 2.2 1.5 0.65 ±0.1 D 6.6 5.8 2.6 1.8 0.65 ±0.1 D8 6.6 7.8 2.6 1.8 0.65 ±0.1 E 8.3 9.5 3.4 2.2 0.65 ±0.1 F 8.3 10 3.4 3.1 0.9 ±0.3 G 10.3 13 3.5 4.6 0.9 ±0.3
SpecificationsAttribute Value Voltage 10 V dc Capacitance 150 µF Mounting Type Surface Mount Dimensions 6.3 (Dia.) x 5.8mm Height 5.8mm Maximum Operating Temperature +105°C Minimum Operating Temperature -55°C Lifetime 2000h Construction Cylindrical Series FK SMD Diameter 6.3mm Ripple Current 240mA Leakage Current 3 μA Tolerance ±20% Tolerance Minus -20% Tolerance Plus 20% Technology Electrolytic
Offered in a full reel, the FK series of aluminium electrolytic capacitors from Panasonic are a miniaturised version of the FC series, featuring impedance values 40-60% less than the FC series. These electrolytic capacitors have a long life of up to 5000 hours and are AEC-Q200 qualified, making them suitable for automotive applications. Part numbers with an A* suffix are able to withstand high reflow temperatures for extended periods.
| Dimensions (mm) | |||||
| Case Code | A | B Max | I | P | W |
| B | 4.3 | 5.5 | 1.8 | 1 | 0.65 ±0.1 |
| C | 5.3 | 6.5 | 2.2 | 1.5 | 0.65 ±0.1 |
| D | 6.6 | 5.8 | 2.6 | 1.8 | 0.65 ±0.1 |
| D8 | 6.6 | 7.8 | 2.6 | 1.8 | 0.65 ±0.1 |
| E | 8.3 | 9.5 | 3.4 | 2.2 | 0.65 ±0.1 |
| F | 8.3 | 10 | 3.4 | 3.1 | 0.9 ±0.3 |
| G | 10.3 | 13 | 3.5 | 4.6 | 0.9 ±0.3 |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Voltage | 10 V dc |
| Capacitance | 150 µF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 6.3 (Dia.) x 5.8mm |
| Height | 5.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Lifetime | 2000h |
| Construction | Cylindrical |
| Series | FK SMD |
| Diameter | 6.3mm |
| Ripple Current | 240mA |
| Leakage Current | 3 μA |
| Tolerance | ±20% |
| Tolerance Minus | -20% |
| Tolerance Plus | 20% |
| Technology | Electrolytic |






















