ISSI IS42S16800F-7TL, SDRAM 128Mbit Surface Mount, 143MHz, 3 → 3.6 V, 54-Pin TSOP
Dynamic RAM, ISSI
ISSI SDR SDRAM range offers synchronous interface with programmable CAS Latency (2/3 clocks). High speed data transfer is achieved using the pipeline process and the Synchronous DRAM SDR series offer burst read/write and burst read/single write making them ideally for use in computers applications. ISSI’s SDR SDRAM devices come in a range of different organisations and memory sizes, operating on a 3.3V power supply.
LVTTL interface
Input/output signals refer to the rising edge of the clock input
Programmable burst sequence: Sequential/Interleave; Programmable burst length
Random column address every clock cycle
Self-refresh and Auto Refresh mode
| Attribute | Value |
|---|---|
| Memory Size | 128Mbit |
| Organisation | 8M x 16 |
| Data Rate | 143MHz |
| Data Bus Width | 16bit |
| Address Bus Width | 14bit |
| Number of Bits per Word | 16bit |
| Maximum Random Access Time | 5.4ns |
| Number of Words | 8M |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TSOP |
| Pin Count | 54 |
| Dimensions | 22.42 x 10.29 x 1.05mm |
| Height | 1.05mm |
| Length | 22.42mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Width | 10.29mm |






















