LDO (Low Dropout) Linear Voltage Regulators, STMicroelectronics, 800mA to 1A
LDO (Low Dropout) Linear Voltage Regulators, STMicroelectronics
The Low dropout or LDO is a linear voltage regulator. We have a wide range of linear regulators. The LDO regulator can operate with a small input–output differential voltage. LDO voltage regulators may offer fast transient response, wide input voltage range, low quiescent current and low noise with high PSRR.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Package Type | TO-220 |
| Maximum Output Current | 1A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Pin Count | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 4mA |
| Accuracy | ±4% |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 9.15mm |
| Length | 10.4mm |
| Line Regulation | 20 mV |
| Load Regulation | 20 mV |
| Width | 4.6mm |
| Height | 9.15mm |






















