STMicroelectronics, L4971D Step-Down Switching Regulator 1.5A Adjustable, 3.3 → 50 V 16-Pin, SOIC W
Product Details
DC-DC Switching Converters, Step-Down Regulators, STMicroelectronics
ST’s monolithic switching regulators offer high input-voltage capability, and deliver output currents up to 4A, with high switching frequency.
ST’s monolithic switching regulators offer high input-voltage capability, and deliver output currents up to 4A, with high switching frequency.
Switching Voltage Regulators, STMicroelectronics
SpecificationsAttribute Value Maximum Output Current 1.5A Maximum Output Voltage 50 V Regulator Function Buck Controller Minimum Output Voltage 3.3 V Minimum Input Voltage 8 V Maximum Input Voltage 55 V Output Type Adjustable Mounting Type Surface Mount Number of Outputs 1 Pin Count 16 Package Type SOIC W Switching Regulator Yes Line Regulation 10 mV Minimum Operating Temperature -40 °C Maximum Switching Frequency 300 kHz Efficiency 85% Width 7.6mm Dimensions 10.5 x 7.6 x 2.35mm Length 10.5mm Maximum Operating Temperature +150 °C Height 2.35mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Maximum Output Current | 1.5A |
| Maximum Output Voltage | 50 V |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Minimum Output Voltage | 3.3 V |
| Minimum Input Voltage | 8 V |
| Maximum Input Voltage | 55 V |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Package Type | SOIC W |
| Switching Regulator | Yes |
| Line Regulation | 10 mV |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Switching Frequency | 300 kHz |
| Efficiency | 85% |
| Width | 7.6mm |
| Dimensions | 10.5 x 7.6 x 2.35mm |
| Length | 10.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Height | 2.35mm |






















