Texas Instruments, 1.2 → 37 V Linear Voltage Regulator, 1.5A, 1-Channel, Adjustable 3-PinD2PAK LM317S/NOPB
Product Details
LM117/LM317 Adjustable Voltage Regulators
The Texas Instruments LM117/LM317 series of adjustable three-terminal positive voltage regulators are available with current ratings of 0.1, 0.5 and 1.5A. Output voltage range is from 1.25 V to 37 V and is set by two external resistors. These robust and reliable devices incorporate current limiting, thermal overload protection, and safe operating area protection.
Output Voltage Range: 1.2 V to 37 V
Output Current: 1.5 A (LM317), 0.5 A (LM317M), 0.1 A (LM317L)
Typical line regulation: 0.01%
Typical load regulation: 0.1%
The Texas Instruments LM117/LM317 series of adjustable three-terminal positive voltage regulators are available with current ratings of 0.1, 0.5 and 1.5A. Output voltage range is from 1.25 V to 37 V and is set by two external resistors. These robust and reliable devices incorporate current limiting, thermal overload protection, and safe operating area protection.
Output Voltage Range: 1.2 V to 37 V
Output Current: 1.5 A (LM317), 0.5 A (LM317M), 0.1 A (LM317L)
Typical line regulation: 0.01%
Typical load regulation: 0.1%
Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
A range of fixed and adjustable Linear Voltage regulators from Texas Instruments. The range includes both positive and negative polarity devices with output current ratings from 100mA up to 5A.
SpecificationsAttribute Value Output Voltage 1.2 → 37 V Maximum Output Current 1.5A Package Type D2PAK (TO-263) Output Type Adjustable Mounting Type Surface Mount Minimum Input Voltage 4.2 V Maximum Input Voltage 40 V Pin Count 3 Minimum Operating Temperature 0 °C Maximum Operating Temperature +125 °C Number of Outputs 1 Polarity Positive Length 10.16mm Line Regulation 0.04 %/V Load Regulation 0.5 % Width 8.64mm Series LM317 Reference Voltage 1.25V Dimensions 10.16 x 8.64 x 4.57mm Height 4.57mm
A range of fixed and adjustable Linear Voltage regulators from Texas Instruments. The range includes both positive and negative polarity devices with output current ratings from 100mA up to 5A.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Voltage | 1.2 → 37 V |
| Maximum Output Current | 1.5A |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage | 4.2 V |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Pin Count | 3 |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Polarity | Positive |
| Length | 10.16mm |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Width | 8.64mm |
| Series | LM317 |
| Reference Voltage | 1.25V |
| Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57mm |
| Height | 4.57mm |






















