DC/DC Step-Down (Buck) Controllers (External Switch), Texas Instruments
A range of integrated Step-down (Buck) DC-DC controllers for applications where external power MOSFETs are used to implement complete switching regulator designs.
DC/DC Controllers (External Switch), Texas Instruments
| Attribute | Value |
|---|---|
| Controller Type | Buck Controller |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | MSOP |
| Pin Count | 8 |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Height | 0.86mm |
| Maximum Input Voltage | 35 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Maximum Output Voltage | 35 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Minimum Output Voltage | 1.242 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |





















