LM358D STMicroelectronics, Low Power, Op Amp, 1.1MHz, 5 → 28 V, 8-Pin SOIC
Product Details
LM158, LM258, LM358, Low Power Dual Operational Amplifiers with Low Input Bias Current
The LM158, LM258, LM358 operational amplifiers consist of two independent, high-gain, internally frequency-compensated circuits. In linear mode, the input common-mode voltage range includes ground and the output voltage can also swing to ground.
Designed to operate from a single power supply
Large DC voltage gain: 100 dB
Wide bandwidth (unity gain): 1.1 MHz
SpecificationsAttribute Value Amplifier Type Low Power Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Power Supply Type Dual, Single Number of Channels per Chip 2 Pin Count 8 Typical Single Supply Voltage 5 → 28 V Typical Gain Bandwidth Product 1.1MHz Typical Dual Supply Voltage ±12 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V Typical Slew Rate 0.6V/µs Minimum Operating Temperature 0 °C Maximum Operating Temperature +70 °C Dimensions 4.9 x 3.9 x 1.25mm Length 4.9mm Typical Voltage Gain 100 dB Height 1.25mm Rail to Rail No Typical Input Voltage Noise Density 55nV/√Hz Width 3.9mm
The LM158, LM258, LM358 operational amplifiers consist of two independent, high-gain, internally frequency-compensated circuits. In linear mode, the input common-mode voltage range includes ground and the output voltage can also swing to ground.
Designed to operate from a single power supply
Large DC voltage gain: 100 dB
Wide bandwidth (unity gain): 1.1 MHz
| Attribute | Value |
|---|---|
| Amplifier Type | Low Power |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Pin Count | 8 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 → 28 V |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.1MHz |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Typical Slew Rate | 0.6V/µs |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25mm |
| Length | 4.9mm |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.25mm |
| Rail to Rail | No |
| Typical Input Voltage Noise Density | 55nV/√Hz |
| Width | 3.9mm |






















