LM358M ON Semiconductor, Op Amp, 5 → 28 V, 8-Pin SOIC
Product Details
Operational Amplifiers up to +40 V Supply Voltage, Fairchild Semiconductor
Fairchild enables high-performance designs for amplifiers that combine low power and reliability.
Fairchild enables high-performance designs for amplifiers that combine low power and reliability.
Operational Amplifiers, Fairchild Semiconductor
SpecificationsAttribute Value Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Power Supply Type Dual, Single Number of Channels per Chip 2 Pin Count 8 Typical Single Supply Voltage 5 → 28 V Typical Dual Supply Voltage ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V Maximum Operating Temperature +70 °C Minimum Operating Temperature 0 °C Rail to Rail No Width 4mm Dimensions 5 x 4 x 1.5mm Length 5mm Height 1.5mm Typical Voltage Gain 100 dB
| Attribute | Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Pin Count | 8 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 → 28 V |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Rail to Rail | No |
| Width | 4mm |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Height | 1.5mm |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |






















