LM393D STMicroelectronics, Dual Comparator, Open Collector O/P, 1.3μs 3 → 28 V 8-Pin SOIC
Product Details
Comparators, STMicroelectronics
High-Speed Comparators, with fast response times
Low-Power Comparators with operating currents as low as 210nA
High-Temperature qualified devices
Automotive-grade Comparators are AEC-Q100 and AEC-Q101 qualified
High-Speed Comparators, with fast response times
Low-Power Comparators with operating currents as low as 210nA
High-Temperature qualified devices
Automotive-grade Comparators are AEC-Q100 and AEC-Q101 qualified
Comparators, STMicroelectronics
SpecificationsAttribute Value Comparator Type General Purpose Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Power Supply Type Dual, Single Output Type Open Collector Number of Channels per Chip 2 Typical Response Time 1.3µs Pin Count 8 Typical Single Supply Voltage 3 → 28 V Dimensions 4.9 x 3.9 x 1.25mm Length 4.9mm Width 3.9mm Height 1.25mm Typical Dual Supply Voltage ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V Minimum Operating Temperature 0 °C Maximum Operating Temperature +70 °C Typical Voltage Gain 106.02 dB
| Attribute | Value |
|---|---|
| Comparator Type | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Output Type | Open Collector |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Typical Response Time | 1.3µs |
| Pin Count | 8 |
| Typical Single Supply Voltage | 3 → 28 V |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Height | 1.25mm |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Typical Voltage Gain | 106.02 dB |






















