Texas Instruments MSP430F2012IPW, 16bit MSP430 Microcontroller, 16MHz, 2 kB, 256 B Flash, 14-Pin TSSOP
Product Details
MSP430F2x Ultra-Low-Power Microcontrollers, Texas Instruments
Up to 16MHz CPU speed clock
Up to 120KB Flash memory
Up to 8KB SRAM memory
1.8V to 3.6V operation
Smart Analog and Digital
Low Power 200μA/MHz active mode
Low Power 0.7μA real-time clock mode
Low Power 0.1μA RAM retention
Ultra-Fast Wake-Up From Standby Mode in less than 6μs
Up to 16MHz CPU speed clock
Up to 120KB Flash memory
Up to 8KB SRAM memory
1.8V to 3.6V operation
Smart Analog and Digital
Low Power 200μA/MHz active mode
Low Power 0.7μA real-time clock mode
Low Power 0.1μA RAM retention
Ultra-Fast Wake-Up From Standby Mode in less than 6μs
MSP430 Microcontrollers, Texas Instruments
The MSP430 Platform is a range of mixed-signal, ultra-low power microcontrollers from Texas Instruments. The 16-bit RISC architecture is perfectly suited for wireless, low-power industrial and portable applications. This established range has a strong and popular position due to its ease of use and broad suite of development tools and support.
The MSP430 portfolio consists of over 400 devices ranging from the MSP430 Value Line to the revolutionary, highly integrated microcontrollers with embedded FRAM memory.This broad family of products offer integration suited to many designs and applications. High-performance peripherals include USB, RF, LCD controllers and Sigma-Delta ADCs. This allows designers to find the appropriate MSP430 device for many low power applications.
SpecificationsAttribute Value Family Name MSP430 Package Type TSSOP Mounting Type Surface Mount Pin Count 14 Device Core MSP430 Data Bus Width 16bit Program Memory Size 2 kB, 256 B Maximum Frequency 16MHz RAM Size 128 B Number of PWM Units 1 ADC Channels 8 Number of SPI Channels 1 Typical Operating Supply Voltage 1.8 → 3.6 V Height 1.05mm Number of I2C Channels 1 ADC Resolution 10bit Timer Resolution 16bit Timers 2 x 16 bit PWM Channels 2 Pulse Width Modulation 2 x 16 bit Length 5.1mm Dimensions 5.1 x 4.5 x 1.05mm Number of Timers 2 Number of ADC Units 1 ADCs 8 x 10 bit Width 4.5mm Program Memory Type Flash PWM Resolution 16bit Instruction Set Architecture RISC Maximum Operating Temperature +85 °C Minimum Operating Temperature -40 °C
The MSP430 Platform is a range of mixed-signal, ultra-low power microcontrollers from Texas Instruments. The 16-bit RISC architecture is perfectly suited for wireless, low-power industrial and portable applications. This established range has a strong and popular position due to its ease of use and broad suite of development tools and support.
The MSP430 portfolio consists of over 400 devices ranging from the MSP430 Value Line to the revolutionary, highly integrated microcontrollers with embedded FRAM memory.This broad family of products offer integration suited to many designs and applications. High-performance peripherals include USB, RF, LCD controllers and Sigma-Delta ADCs. This allows designers to find the appropriate MSP430 device for many low power applications.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Family Name | MSP430 |
| Package Type | TSSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Device Core | MSP430 |
| Data Bus Width | 16bit |
| Program Memory Size | 2 kB, 256 B |
| Maximum Frequency | 16MHz |
| RAM Size | 128 B |
| Number of PWM Units | 1 |
| ADC Channels | 8 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 3.6 V |
| Height | 1.05mm |
| Number of I2C Channels | 1 |
| ADC Resolution | 10bit |
| Timer Resolution | 16bit |
| Timers | 2 x 16 bit |
| PWM Channels | 2 |
| Pulse Width Modulation | 2 x 16 bit |
| Length | 5.1mm |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05mm |
| Number of Timers | 2 |
| Number of ADC Units | 1 |
| ADCs | 8 x 10 bit |
| Width | 4.5mm |
| Program Memory Type | Flash |
| PWM Resolution | 16bit |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |






















