Panasonic 470μF 16V dc Aluminium Electrolytic Capacitor, Surface Mount 8 (Dia.) x 10.2mm +105°C 8mm 3.1mm
Product Details
FK Series reels
Offered in a full reel, the FK series of aluminium electrolytic capacitors from Panasonic are a miniaturised version of the FC series, featuring impedance values 40-60% less than the FC series. These electrolytic capacitors have a long life of up to 5000 hours and are AEC-Q200 qualified, making them suitable for automotive applications. Part numbers with an A* suffix are able to withstand high reflow temperatures for extended periods.
Dimensions (mm) Case Code A B Max I P W B 4.3 5.5 1.8 1 0.65 ±0.1 C 5.3 6.5 2.2 1.5 0.65 ±0.1 D 6.6 5.8 2.6 1.8 0.65 ±0.1 D8 6.6 7.8 2.6 1.8 0.65 ±0.1 E 8.3 9.5 3.4 2.2 0.65 ±0.1 F 8.3 10 3.4 3.1 0.9 ±0.3 G 10.3 13 3.5 4.6 0.9 ±0.3
SpecificationsAttribute Value Voltage 16 V dc Capacitance 470 µF Mounting Type Surface Mount Dimensions 8 (Dia.) x 10.2mm Height 10.2mm Maximum Operating Temperature +105°C Minimum Operating Temperature -55°C Package/Case F Lead Pitch 3.1mm Lead Diameter 0.9mm Construction Metal Can Series FK SMD Lifetime 2000h Diameter 8mm Equivalent Series Resistance 160mΩ Ripple Current 600mA Leakage Current 75.2 μA Tolerance ±20% Tolerance Minus -20% Technology Electrolytic Tolerance Plus 20%
Offered in a full reel, the FK series of aluminium electrolytic capacitors from Panasonic are a miniaturised version of the FC series, featuring impedance values 40-60% less than the FC series. These electrolytic capacitors have a long life of up to 5000 hours and are AEC-Q200 qualified, making them suitable for automotive applications. Part numbers with an A* suffix are able to withstand high reflow temperatures for extended periods.
| Dimensions (mm) | |||||
| Case Code | A | B Max | I | P | W |
| B | 4.3 | 5.5 | 1.8 | 1 | 0.65 ±0.1 |
| C | 5.3 | 6.5 | 2.2 | 1.5 | 0.65 ±0.1 |
| D | 6.6 | 5.8 | 2.6 | 1.8 | 0.65 ±0.1 |
| D8 | 6.6 | 7.8 | 2.6 | 1.8 | 0.65 ±0.1 |
| E | 8.3 | 9.5 | 3.4 | 2.2 | 0.65 ±0.1 |
| F | 8.3 | 10 | 3.4 | 3.1 | 0.9 ±0.3 |
| G | 10.3 | 13 | 3.5 | 4.6 | 0.9 ±0.3 |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Voltage | 16 V dc |
| Capacitance | 470 µF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 8 (Dia.) x 10.2mm |
| Height | 10.2mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package/Case | F |
| Lead Pitch | 3.1mm |
| Lead Diameter | 0.9mm |
| Construction | Metal Can |
| Series | FK SMD |
| Lifetime | 2000h |
| Diameter | 8mm |
| Equivalent Series Resistance | 160mΩ |
| Ripple Current | 600mA |
| Leakage Current | 75.2 μA |
| Tolerance | ±20% |
| Tolerance Minus | -20% |
| Technology | Electrolytic |
| Tolerance Plus | 20% |






















