Panasonic 100μF 35V dc Aluminium Electrolytic Capacitor, Surface Mount 6.3 (Dia.) x 5.8mm +105°C 6.3mm 1.8mm
Product Details
FT High Temperature Reflow Series
Panasonic FT Series Type V capacitors offer a miniaturised solution and low ESR. They are one size smaller than the Panasonic FK Series. These electrolytic capacitors feature excellent endurance of 2000 hours at +105°C. FT Type V surface mount capacitors can withstand high reflow temperatures for extended periods.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High reliability
Long life
High ripple current
Surface Mount
Panasonic FT Series Type V capacitors offer a miniaturised solution and low ESR. They are one size smaller than the Panasonic FK Series. These electrolytic capacitors feature excellent endurance of 2000 hours at +105°C. FT Type V surface mount capacitors can withstand high reflow temperatures for extended periods.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High reliability
Long life
High ripple current
Surface Mount
Applications
Panasonic FT Series Type V electrolytic capacitors are AEC-Q200 qualified and suitable for automotive applications such as climate control, wiper control, steering column and keyless entry. Other automotive uses include airbag control and navigation systems.
Capacitance tolerance (%) 20 Temperature range (°C) -55 to +105 Leakage current 0.01CV or 3μA (whichever is greater) Life time at 105°C 2000Hrs Reflow conditions 60 second above 200°C (5 seconds max at 250°C peak)
SpecificationsAttribute Value Voltage 35 V dc Capacitance 100 µF Mounting Type Surface Mount Dimensions 6.3 (Dia.) x 5.8mm Height 5.8mm Maximum Operating Temperature +105°C Minimum Operating Temperature -55°C Package/Case D Lead Pitch 1.8mm Lead Diameter 0.65mm Series FT SMD Lifetime 2000h Construction Metal Can Diameter 6.3mm Equivalent Series Resistance 260mΩ Ripple Current 300mA Leakage Current 35 μA Tolerance ±20% Tolerance Minus -20% Technology Electrolytic Tolerance Plus 20%
Panasonic FT Series Type V electrolytic capacitors are AEC-Q200 qualified and suitable for automotive applications such as climate control, wiper control, steering column and keyless entry. Other automotive uses include airbag control and navigation systems.
| Capacitance tolerance (%) | 20 |
| Temperature range (°C) | -55 to +105 |
| Leakage current | 0.01CV or 3μA (whichever is greater) |
| Life time at 105°C | 2000Hrs |
| Reflow conditions | 60 second above 200°C (5 seconds max at 250°C peak) |

| Attribute | Value |
|---|---|
| Voltage | 35 V dc |
| Capacitance | 100 µF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 6.3 (Dia.) x 5.8mm |
| Height | 5.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package/Case | D |
| Lead Pitch | 1.8mm |
| Lead Diameter | 0.65mm |
| Series | FT SMD |
| Lifetime | 2000h |
| Construction | Metal Can |
| Diameter | 6.3mm |
| Equivalent Series Resistance | 260mΩ |
| Ripple Current | 300mA |
| Leakage Current | 35 μA |
| Tolerance | ±20% |
| Tolerance Minus | -20% |
| Technology | Electrolytic |
| Tolerance Plus | 20% |






















