FC Series 330μF - 680μF
Panasonic FC Series Type A electrolytic capacitors offer a high endurance, low impedance solution. These aluminium capacitors feature endurance between 1000 and 5000 hours.
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Panasonic FC Type A electrolytic capacitors are AEC-Q200 qualified and suitable for automotive applications. High reliability also makes these electrolytic capacitors ideal for application in industrial instruments.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage | 25 V dc |
| Mounting Type | Through Hole |
| Technology | Electrolytic |
| Dimensions | 10 (Dia.) x 16mm |
| Height | 16mm |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Diameter | 10mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lifetime | 3000h |
| Series | FC Radial |
| Leakage Current | 3 μA |
| Ripple Current | 1.05A |
| Tolerance | ±20% |
| Equivalent Series Resistance | 68mΩ |





















