FM Series 6.3 V to 16 V
Panasonic FM Series Type A electrolytic capacitors offer low impedance (40% to 70% less than the Panasonic FC series) and high endurance. At +105°C, the endurance is 2000 hours to 7000 hours (depending on case size).
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
Panasonic FM Series Type A electrolytic capacitors are recommended for use in industrial instruments due to their high reliability. Please note, they are not suitable for automotive applications.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1000 µF |
| Voltage | 16 V dc |
| Mounting Type | Through Hole |
| Technology | Electrolytic |
| Dimensions | 10 (Dia.) x 20mm |
| Height | 20mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Diameter | 10mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lifetime | 5000h |
| Series | FM |
| Tolerance | ±20% |
| Ripple Current | 2.18A |





















