Click Image for Gallery
Hex invertor,SN7406D SOIC14 4.75-5.25V
Product Details
Product Details
74xx Family, Texas Instruments
Standard TTL logic
Operating Voltage 4.75 to 5.25
Standard TTL logic
Operating Voltage 4.75 to 5.25
74xx Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family 74 Logic Function Inverting Buffer Output Type Open Collector Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Pin Count 14 Maximum High Level Output Current -0.25mA Maximum Low Level Output Current 40mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 23 ns @ 5 V Dimensions 8.65 x 3.91 x 1.58mm Height 1.58mm Minimum Operating Supply Voltage 4.75 V Width 3.91mm Propagation Delay Test Condition 15pF Minimum Operating Temperature 0 °C Length 8.65mm Maximum Operating Supply Voltage 5.25 V Maximum Operating Temperature +70 °C
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | 74 |
| Logic Function | Inverting Buffer |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 14 |
| Maximum High Level Output Current | -0.25mA |
| Maximum Low Level Output Current | 40mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 23 ns @ 5 V |
| Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58mm |
| Height | 1.58mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.75 V |
| Width | 3.91mm |
| Propagation Delay Test Condition | 15pF |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Length | 8.65mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |






















