Texas Instruments SN74AHCT245DW, Bus Transceiver, 8-Bit Non-Inverting CMOS, 5V, 20-Pin SOIC
Product Details
74AHCT Family, Texas Instruments
Advanced High-Speed CMOS, TTL logic
Operating voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output TTL
ESD protection exceeds JESD 22
Latch-up performance exceeds 250 mA per JESD 17
Advanced High-Speed CMOS, TTL logic
Operating voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output TTL
ESD protection exceeds JESD 22
Latch-up performance exceeds 250 mA per JESD 17
74AHCT Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family AHCT Logic Function Bus Transceiver Number of Elements per Chip 1 Number of Channels per Chip 8 Polarity Non-Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Pin Count 20 Input Level TTL Output Level CMOS Maximum High Level Output Current -8mA Maximum Low Level Output Current 8mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 8.7 ns @ 5 V Length 12.8mm Minimum Operating Supply Voltage 4.5 V Minimum Operating Temperature -40 °C Dimensions 12.8 x 7.52 x 2.35mm Height 2.35mm Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V Propagation Delay Test Condition 50pF Maximum Operating Temperature +85 °C Width 7.52mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | AHCT |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 20 |
| Input Level | TTL |
| Output Level | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -8mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 8.7 ns @ 5 V |
| Length | 12.8mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Dimensions | 12.8 x 7.52 x 2.35mm |
| Height | 2.35mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Width | 7.52mm |






















