TL081CP Texas Instruments, Op Amp, 3MHz, 8-Pin PDIP
Product Details
JFET Input Op Amp, TL070 & TL080 Families
A range of well-established high-performance JFET input, bipolar output operational amplifiers from Texas Instruments featuring low input bias currents and high slew rates. These op amps have low noise and low distortion and are suitable for a wide variety of audio and signal processing applications. The high input impedance makes them an ideal choice where circuit loading must be minimized. Offset adjustment and external compensation options are available with the single TL071 and TL081 devices.
• Low input bias and offset currents
• Wide supply voltage range: ±5 to ±15V
• Low noise: 18nV/√Hz typical at 1 kHz
• High Slew Rate: 13 V/μs typical
• Low Total Harmonic Distortion: 0.003% typical
• Single, Dual and Quad devices available
SpecificationsAttribute Value Mounting Type Through Hole Package Type PDIP Power Supply Type Dual Number of Channels per Chip 1 Pin Count 8 Typical Gain Bandwidth Product 3MHz Typical Dual Supply Voltage ±12 V, ±15 V, ±5 V, ±9 V Typical Slew Rate 13V/µs Maximum Operating Temperature +70 °C Minimum Operating Temperature 0 °C Rail to Rail No Length 9.81mm Dimensions 9.81 x 6.35 x 4.57mm Typical Input Voltage Noise Density 18nV/√Hz Width 6.35mm Height 4.57mm Typical Voltage Gain 106 dB
A range of well-established high-performance JFET input, bipolar output operational amplifiers from Texas Instruments featuring low input bias currents and high slew rates. These op amps have low noise and low distortion and are suitable for a wide variety of audio and signal processing applications. The high input impedance makes them an ideal choice where circuit loading must be minimized. Offset adjustment and external compensation options are available with the single TL071 and TL081 devices.
• Low input bias and offset currents
• Wide supply voltage range: ±5 to ±15V
• Low noise: 18nV/√Hz typical at 1 kHz
• High Slew Rate: 13 V/μs typical
• Low Total Harmonic Distortion: 0.003% typical
• Single, Dual and Quad devices available
| Attribute | Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | PDIP |
| Power Supply Type | Dual |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Typical Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V, ±5 V, ±9 V |
| Typical Slew Rate | 13V/µs |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Rail to Rail | No |
| Length | 9.81mm |
| Dimensions | 9.81 x 6.35 x 4.57mm |
| Typical Input Voltage Noise Density | 18nV/√Hz |
| Width | 6.35mm |
| Height | 4.57mm |
| Typical Voltage Gain | 106 dB |






















