Texas Instruments TL7705ACDR, Voltage Supervisor 4.6V max. 8-Pin, SOIC
Product Details
MPU Supervisory & Reset Circuits, Texas Instruments, 3.0V to 13.5V
A range of microprocessor supply voltage supervisory and reset Circuits from Texas Instruments with fixed threshold voltage levels.
A range of microprocessor supply voltage supervisory and reset Circuits from Texas Instruments with fixed threshold voltage levels.
Microprocessor Supply Voltage Supervisory & Reset Circuits
Power supply voltage monitoring and supervisory circuits for use in desktop, laptop and notebook computers, test and measurement instruments, portable battery-powered equipment and multiple-output power supplies.
Supply Voltage Detector
Supply Voltage Supervisor
Power Supply Supervisor
Microprocessor Supervisory
Microprocessor Voltage Supervisor
Microcontroller Reset Circuit
SpecificationsAttribute Value Voltage Supervisor Type Supply Number of Supervisors 1 Maximum Reset Threshold Voltage 4.6V Minimum Reset Threshold Voltage 4.5V Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Pin Count 8 Dimensions 4.9 x 3.91 x 1.58mm Height 1.58mm Length 4.9mm Maximum Monitored Voltage 10V Maximum Operating Supply Voltage 18 V Minimum Operating Supply Voltage 3.5 V Maximum Operating Temperature +70 °C Minimum Operating Temperature 0 °C Width 3.91mm Minimum Monitored Voltage 0V
Power supply voltage monitoring and supervisory circuits for use in desktop, laptop and notebook computers, test and measurement instruments, portable battery-powered equipment and multiple-output power supplies.
Supply Voltage Detector
Supply Voltage Supervisor
Power Supply Supervisor
Microprocessor Supervisory
Microprocessor Voltage Supervisor
Microcontroller Reset Circuit
| Attribute | Value |
|---|---|
| Voltage Supervisor Type | Supply |
| Number of Supervisors | 1 |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 4.6V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 4.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58mm |
| Height | 1.58mm |
| Length | 4.9mm |
| Maximum Monitored Voltage | 10V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Width | 3.91mm |
| Minimum Monitored Voltage | 0V |






















